Busko-Zdrój – przyroda i zdrowie

Świętokrzyskie uzdrowisko Busko-Zdrój jest popularnym miejscem wypoczynkowym nie tylko dla emerytów i kuracjuszy, ale też par czy rodzin z dziećmi. Dobra baza noclegowa zadowoli każdego, tereny zielone uspokoją i wyciszą, a okoliczne atrakcje pozwolą na aktywne i satysfakcjonujące spędzenie wolnego czasu. 

Miejsce na relaks i aktywny wypoczynek

Hotel Bristol **** Busko Zdrój jest świetnym miejscem do lekkiej aktywności. W mieście znajduje się Park Zdrojowy, w którym można dobrze spędzić czas spacerując, można także ywbrac się piękną Aleją Mickiewicza, wiodąca pośród drzew. Okolica uzdrowiska także obfituje w ciekawe przyrodniczo tereny zielone – niedaleko miasta podziwiać możemy Sosną Kroczącą, położoną w lesie Wełeckim, słonoroślowy Rezerwat Owczary ze źródłami solankowymi i florą halofitową oraz  Rezerwat florystyczny „Przęślin”, słynący z kserotermicznych murach o charakterze stepowym i doskonale wykształconych, dużych kryształów gipsu.

Wody i borowina na zdrowie

Busko-Zdrój jednak najbardziej słynie ze swoich prozdrowotnych wód mineralnych. Do uzdrowiska przyjeżdżają osoby, chcące uporać się ze schorzeniami dermatologicznymi, układu krążenia, neurologicznymi, reumatologicznymi czy z dziecięcym porażeniem mózgowym. 

Najbardziej cenione są tutaj wody siarczkowe i solanki jodkowo – bromkowe. 

Wody siarczkowe, należące do najrzadziej spotykanych wód mineralnych, są bogate w siarczki z uwalniającym się siarkowodorem. Stosowane są przede wszystkim w celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi czy poziomu glukozy we krwi u osób z cukrzycą typu 2. Używa się ich także do płukania ust i kąpieli. Woda siarczkowa z Buska-Zdroju zawiera duże ilości jodu, bromu, fluoru oraz boru. 

Z kolei solanki jodkowo – bromkowe słyną z relaksującego. Kąpiele jodkowo-bromkowe poprawią krążenie, wzmacniają układ odpornościowy oraz nerwowy. Buskie solanki jodkowo-bromkowe są szczególnie nasycone jodem i selenem, a prócz nich zawierają także sód, potas, magnez i żelazo. Są szczególnie cenione ze względu na selen, który wykazuje właściwości przeciwnowotworowe i sprzyja zachowaniu zdrowia mięśnia sercowego i naczyń krwionośnych.

Niemniej popularne są kuracje z użyciem borowiny, czyli rodzajem leczniczego torfu. Borowina ma zdolność usuwania toksyn z organizmu, działa także przeciwzapalnie, bakteriobójczo i regenerująco. Najczęściej stosuje się ją wspomagająco przy leczeniu reumatyzmu i przy nerwobólach. Popularne zabiegi z wykorzystaniem borowiny to ciepłe kąpiele i masaże. Leczniczy torf ma także działanie przeciwbólowe i rozkurczowe.